Kogo spotkam na Sali rozpraw.

Na Sali rozpraw można spotkać wiele osób, w zależności od ich roli w procesie, a będą to: sędziowie, protokolant, ławnicy, adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy itp. Ww. osoby najłatwiej poznać po tym, że noszą togi w różnym kolorze żabotów (żabot to ozdoba mocowana pod szyją na przedzie togi, zazwyczaj bawełniana lub aksamitna).

Sędzia

czarna toga, żabot koloru fioletowego. Dodatkowo sędzia przewodniczący składu sędziowskiego będzie miał na sobie łańcuch z wizerunkiem orła.

Prokurator

czarna toga, żabot koloru czerwonego.

Adwokat

czarna toga, żabot koloru zielonego.

Radca Prawny

czarna toga, żabot koloru niebieskiego.

Radca Prokuratorii Generalnej

czarna toga, żabot błękitno szary.

Sędziowie Trybunały Konstytucyjnego

czarna toga, żabot w kolorach flagi Państwowej.

W sądzie możliwe jest również występowanie aplikantów adwokackich i radcowskich, osoby te nie posiadają stroju urzędowego, czyli nie noszą togi, ale zobowiązane są do noszenia stroju licującego z powagą Sądu tj. stroju wyjściowego np. garnitur, garsonka.

 

Kiedy należy przyjąć pozycję stojącą w sądzie ?

Co do zasady pozycję stojącą w Sądzie należy przyjąć w czasie wejścia Sądu na salę rozpraw, w praktyce jednak, szczególnie w Sądzie Rejonowym Sędzia już siedzi za stołem sędziowskim, kiedy wchodzimy na salę. Następnie koniecznie jest przyjęcie pozycji stojącej w sytuacji, gdy będziesz przemawiać do Sądu, jak i gdy Sąd będzie się do Ciebie zwracał. To znaczy w każdym przypadku, gdy chcemy coś powiedzieć do Sądu należy wstać. Podobnie w sytuacji:

  • ogłaszania wyroku;

  • odbierania przez sąd przyrzeczenia oraz;

  • opuszczania Sali rozpraw przez Sąd.

W przypadku, gdy jesteśmy osobami starszymi lub chorymi i ciężko nam jest zajmować pozycję stojącą Sąd może zezwolić nam na pozostawanie w pozycji siedzącej. Tego typu przypadłość należy zgłosić Sądowi.

Jak zwracać się do Sądu ?

Zwracając się do Sądu używamy zwrotu „Wysoki Sądzie”, „proszę Wysokiego Sądu”. Należy pamiętać, że zeznania, wyjaśnienia składa się przed sądem i to zawsze należy zwracać się do Sądu, nawet w przypadku pytań zadawanych przez pełnomocników, czy też obrońców lub prokuratora należy kierować swoją odpowiedź do Sądu ! Jest to częsty i normalny błąd, że osoby przesłuchiwane odpowiadają osobie, która zadaje im pytania, a nie do Sądu, jednakże wszystkie odpowiedzi należy kierować bezpośrednio do Wysokiego Sądu. Do Sądu należy zwracać się w sposób kulturalny nie używając słów powszechnie używanych za obraźliwe, wulgarne.

Czy w czasie rozprawy mogę rozmawiać ze swoim pełnomocnikiem?

Co do zasady w czasie rozprawy nie powinieneś rozmawiać ze swoim pełnomocnikiem celem nie przeszkadzania Sądowi, jednakże można uzgadniać istotne kwestie, który „wychodzą” podczas rozprawy. Często zdarza się, że w wyniku zeznań jakiegoś świadka strona chciałaby zadać dodatkowe pytanie, które chce uzgodnić z pełnomocnikiem. Należy jednak pamiętać, aby porozumiewać się w sposób nienaruszający powagi Sądu, ponieważ Sąd w każdym momencie może nam zwrócić uwagę. Dodatkowo celem ustalenia z pełnomocnikiem szerszej kwestii prawnej lub stanu faktycznego sprawy mamy prawo poprosić Sąd o 5 minut przerwy (prośbę o przerwę będziemy musieli uzasadnić).

W kontakcie ze swoim pełnomocnikiem podczas rozprawy należy po prostu zachować przyjęty umiar i robić to w sposób przemyślany.

Czy podczas składania zeznań mogę posiłkować się własnymi notatkami ?

Oczywiście, że tak. Często procesy sądowego są bardzo złożone, jest przesłuchiwanych bardzo dużo świadków, strony zajmują wiele stanowisk również w formie pisemnej, dlatego też używanie notatek jest jak najbardziej dozwolone, a nawet często wskazane dla osiągnięcia upragnionego rezultatu.

Podsumowując

należy podkreślić, że do każdej wizyty w sądzie należy się przygotować. Należy pamiętać o powadze miejsca, jakim jest Sąd oraz o zabraniu dokumentu tożsamości. Warto również zaznaczyć, że Sąd to instytucja wymyślona dla ludzi przez ludzi, dlatego też nie należy jej się obawiać.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie pierwszej lub kolejnej wizyty w Sądzie zapraszam do ich zadawania. Na wszystkie na pewno odpowiem.

 

adwokat

Ernest Mocarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *