Kredyt we Frankach – ODfrankuj kredyt – zmora na którą istnieje recepta  – Q&A

Kredyty frankowe kiedyś wielka nadzieja na własny kąt, dzisiaj to zmora wielu gospodarstw domowych. Na początku XX wieku wiele osób zdecydowało się na wzięcie kredytu hipotecznego we frankach celem uzyskania własnego mieszkania, domu. Dużo z kredytobiorców nie miało wyjścia albowiem tylko w tej walucie mogli uzyskać kredyt. Przez ostatnie kilkanaście lat frank szwajcarski „szedł” zdecydowanie w górę, a w dniu 15 stycznia 2015 r. umocnił się względem innych walut od kilku do kilkudziesięciu procent. W związku ze zmianą kursu waluty obecni kredytobiorcy często zobowiązani są do spłaty dużo wyższych sum niż te, które mogli przewidzieć w dniu podpisania umowy.

W związku z powyższym należy sobie zadać kilka pytań odnośnie kredytów frankowych:

1. Czy będąc kredytobiorcą mogę coś z tym zrobić ?

TAK, możesz nawet osiągnąć zwrot 100 % tego co zapłaciłeś bankowi.

Nasza kancelaria obecnie prowadzi kilkadziesiąt spraw frankowych w Sądach, w których to w imieniu naszych klientów wnosimy o unieważnienie umowy, a tym samym zwrot bezpodstawnie zapłaconej kwoty kredytu lub zwrot bezpodstawnie pobranej opłaty indeksacyjnej/dejnominacyjnej, co w zależności od wysokości kredytu może stanowić kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych.

2. To, co jest takiego w tych kredytach, że Bank musi mi zwrócić całość albo cześć wpłaconych przeze mnie pieniędzy?

Ogółem chodzi o to, że Bank wprowadzał klientów w błąd stosując tzw. niedozwolone klauzule umowne, a nawet od początku zawarcia umowy zawierał umowę, która była niewykonalna. Umowy zawierane przez Banki były po prostu sprzeczne z przepisami prawa bankowego, jak również samą naturą kredytu.

3. Co muszę zrobić, aby odzyskać pieniądze?

To proste ! pozwól nam zapoznać się z treścią umowy kredytowej, a my odpowiemy Ci, co i w jaki sposób możesz uzyskać.

4. Jakie dokumenty potrzebujemy, aby Ci pomóc?

– umowa kredytu hipotecznego;
– regulamin (Część Ogólna Umowy), zmiany regulaminy wysyłane przez bank;
– aneksy do umowy.

5. Czy moje roszczenie się przedawniło?

Roszczenie o uznanie klauzuli za niedozwoloną nie podlega przedawnieniu. Przedawnieniu po okresie 10 lat podlega roszczenie o zwrot nadpłaconych rat. Oznacza to, że wszystkie raty zapłacone do 10 lat wstecz będą traktowane, jako zwrot nadpłaty, te które były zapłacone przed 10 laty niestety się przedawniły i nie można ich dochodzić przed Sądem.

6. Ile kosztuje postępowanie sądowe?

Oprócz kosztów związanych z pomocą prawną będziesz musiał/a ponieść koszt 1 tys. zł opłaty od pozwu. W przypadku konieczności powołania biegłego np. ds. rachunkowości powstanie dodatkowy koszt w okolicy do kilku tysięcy złotych, ale w przypadku wygranej wszystkie ww. koszty zostaną Ci zwrócone.

7. Jakie są rodzaje kredytów ?

Co do zasady wyróżniamy kredyty: indeksowane – tj. udzielany, wypłacany, spłacany w złotówkach, a jedynie raty przeliczanej przy użyciu kursu franka szwajcarskiego oraz;

kredyt denominowany – tj. kredyt udzielany co do zasady we frankach, choć często wszystkie wypłaty były dokonywane tylko i wyłącznie w złotówkach.

8. Spłaciłem już kredyt czy mogę dochodzić zwrotu zapłaconych środków?

Jak najbardziej można dochodzić swoich roszczeń, albowiem nawet zakończenie stosunku umownego nie uniemożliwia dochodzenia przed sądem roszczeń z tytułu nieważności umowy lub niedozwolonego mechanizmu przeliczania.

9. Przeciwko jakim Bankom kancelaria prowadzi sprawy?

Przeciwko wszystkim bankom, które dawały kredyty frankowe m.in. Millenium Bank, Mbank, PKO BP SA, Getin Noble Bank, Ge Money Bank, Nordea, Alior.

10. Ile potrwa sprawa?

Analiza umowy to ok. 2-3 dni robocze, przygotowanie pozwu to ok. 2 tygodnie. Postępowanie w Sądzie – tylko Sąd wie, ale mniej więcej w I instancji sprawa powinna potrwać ok. jednego roku.

W przypadku większej ilości pytań lub decyzji o odzyskaniu swoich pieniędzy jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *